Колко струва да се изкопае изкоп за водопровод с изкоп и на ръка?

Изкоп за водоснабдителна система е мястото, където започва водоснабдяването на частна къща, лятна вила или селска вила. Правилното копаене в бъдеще ви позволява да избегнете замръзване на водоснабдителната линия, поставена в нея през зимата, осигурява добро налягане и качество на водата. Привидно простият процес на изкопаване на изкоп включва много нюанси – от правилния избор на дълбочина, ширина и форма на напречното сечение на изкопа до разстоянието от други близки комуникации.

И така, колко струва изкопаването на изкоп за водопровод на ръка?
трансеа-под-водата-изкопни-барове

Подготвителни работи за изкопа за водоснабдяването

Преди да започнете да копаете изкоп, е необходимо да изчислите неговата дълбочина, ширина, да подготвите всички необходими инструменти и материали и да маркирате границите.

В зависимост от вида на почвата на мястото на изкопа, напречното сечение може да бъде оформено, както следва:

  • Трапецовидна – има скосени странични стени под ъгъл 45-60 градуса. Той е подходящ за изкопаване на всички видове почви, но е най-подходящ при изкопаване на канавка на леки песъчливи почви. Изкоп с такова напречно сечение е по-трудоемък, заема значителна площ и отнема много време.
  • Правоъгълна – използва се при изкопаване на изкоп върху сплотени пясъчни глини, глини, глини. Характеризира се със стръмни стени и малка ширина. При копаене на пясъчни глинести почви стените на канавката се укрепват с дъски и напречни подпори, за да се предотврати разпадането на почвата.
  • Комбиниран (смесен) – има наклонени странични стени и малък участък от дъното с правоъгълно напречно сечение, започващо от горното ниво на горните води или подземните води. Изкоп с тази форма на напречно сечение е подходящ за леки почви, подложени от определена дълбочина с тежка глина или глина; за места с високо ниво на подпочвените води (UGV).

Ширината на изкопа зависи преди всичко от метода на изкопаване:

Когато копаете на ръка, изкопа е направен толкова широк, че е удобно да работите с лопата, кирка и други инструменти, докато ръката, която държи инструмента, не се надрасква по стените на канавката. Оптималната ширина на канавката с този метод е най-малко 70-80 см.

При копаене с помощта на различни техники ширината на канавката се определя от същия индикатор на работното тяло на багера, изкопа.

Според SNiP 2.04.02-84 дълбочината на изкопаване на водоснабдителен изкоп трябва да бъде 50 см под нивото на замръзване на почвата, което показва колко замръзва почвата през средната зима за определен регион.

Прогнозна дълбочина на замръзване на почвата за района в Русия, возможно и Болгария.

Дълбочина на замръзване на почвата според SNiP, cm

  • Глинести и глинести почви 143-145
  • Финозърнест (прашен) пясък, пясъчен глинест 175-176
  • Едрозърнест и чакълест пясък 187-189

По-точно изчисление на дълбочината на замръзване на почвата може да се използва по следната формула:

Карта на дълбочината на замръзване на почвата Hpr = √∑t×K

където, Hpr е дълбочината на замръзване на почвата, ∑t е сумата от средните месечни температури за зимата, без да се взема предвид знакът минус,

K е корекционният коефициент, който приема следните стойности в зависимост от гранулометричния състав на почвата:

  • Глинести и глинести почви – 0,23;
  • Финозърнести пясъци и песъчливи глини – 0.28;
  • Едрозърнести пясъци – 0.3;
  • Каменист терен – 0.34.

Така за Средния пояс дълбочината на изкопаване на водоснабдителен изкоп е от 180 до 220 см, за Сибир – 230-300 см, за южните райони – 110-140 см.

Разстояние от други водоснабдителни линии

При изкопаване на канавка за полагане на водопровод трябва да се направи следната вдлъбнатина от съседните комуникации:

  • водоснабдяване и газопровод – 1 м;
  • водопровод и телефонен кабел – 0,5 м;
  • Към топлопроводи – 1,5 м;
  • водоснабдяване и захранващ електрически кабел – 0,5 м;
  • Водопровод и канализация – 0.2 м.

Информация за преминаването на канализация, телефон, силови кабели, газопроводи в местата на прокопаване на канали трябва да бъде получена предварително от организациите, които притежават тези комуникации.

В същото време е забранено да се полагат канализационни и водопроводни тръби в един и същ изкоп съгласно SanPiN (санитарни стандарти). В изключителни случаи е възможно да се поставят водопроводни и отоплителни тръби заедно, както и електрически кабели, но само ако се спазват правилата за тяхната взаимна изолация.

трансеа под водата изкопни бара

Характеристики на почвата за водоснабдителната система

Когато изчислявате дълбочината на изкопа, трябва да обърнете внимание на техническите характеристики на сградата и кладенеца. Водоснабдителната линия трябва да бъде положена на лек наклон към водоизточника. Разликата трябва да бъде най-малко 0.004-0.007. Това ще гарантира, че водата от системата спонтанно се изхвърля обратно в кладенеца в случай на непредвидена авария.

Наситените с вода, глинести или торфени почви са склонни към зимно издигане. Избухвайки със замръзнала влага, земята може лесно да се деформира и да разкъса тръбопроводите. Ето защо, когато се полагат тръби в такива почви, около тях трябва да се подреди дренажна подложка, изработена от груб пясъчник.

Глинестите или песъчливите почви замръзват по-малко от скалистите почви. Тръбопроводът трябва да бъде положен на половин метър по-дълбоко от нивото на замръзване на почвата. Ако нивото на замръзване е твърде дълбоко, има смисъл да не го погребвате. Вместо да копаете 3-4 метрова канавка, ще бъде по-целесъобразно да харчите пари за допълнителна изолация на тръбите.

Маркировки, Контури на изкопа на земята

Контурите на изкопа на земята се определят, както следва:

Минимално разстояние се полага от водоснабдителния източник до точката, където водопроводът влиза в къщата с помощта на измервателна лента или кабел. На мястото, където ще бъде изкопан траншеята, се отстраняват всички храсти, цветни лехи, каменни пътеки, разчистват се входове за количка или малка строителна техника: минитрактор, багер, изкоп. Също така, на този етап, местата, където почвата се отстранява по време на изкопаването на изкопа ще лежи. Централната линия на бъдещите окопи е маркирана с помощта на колове, забити в земята, и найлонов шнур, опънат между тях.

Материали и инструменти за изкопаване на воден изкоп

  • щик лопата и лопата;
  • Лост & Лост;
  • кирка;
  • количка или количка;
  • чук;
  • Колове, клинове;
  • найлонов шнур;
  • Измервателна лента с линийка или ролетка.

За укрепване на стените на канавката се използва необрязана дъска и дистанционери, изработени от дървен материал. Дихателната и зрителната защита се използва за защита на очите и дихателните органи при работа с прашни почви.

Ако изкопните работи ще се извършват извън вашия парцел. Така че, когато копаете изкоп за водоснабдяване през имота на съседа, разбира се, ще трябва да поискате разрешение от съседите за това. Ако подземните комунални услуги, които полагате, ще преминат през обществена земя, препоръчително е да уведомите местните власти.

Дори ако вашата канавка не притеснява никого, общинските служители имат право да започнат административно дело срещу вас и да наложат глоба за такъв произвол. За да се свържете с централната водоснабдителна мрежа, ще трябва да получите разрешение от местната компания за комунални услуги.

Методи за изкопаване на изкоп за водоснабдителна система

Ръчното копаене включва изкопаване на канавка за водоснабдителна система с помощта на инструмент за укрепване – лопата, кирка, лост. Този метод се използва, когато изкопа е кратък и пространството е ограничено, което е неудобно за достъп и работа на оборудването.
Предимства на този метод:

  • евтиност – изкопаването на изкоп самостоятелно ще струва няколко пъти по-евтино от наемането на специално оборудване;
  • малък набор от инструменти – при този метод се използват прости инструменти за укрепване, достъпни за всеки собственик;

Недостатъци този метод:

продължителност – в сравнение с механизираното копаене, което понякога отнема 3-4 светлинни дни, този процес ще продължи 5-8 пъти по-дълго;

Интензивност на труда – ръчното изкопаване изисква значителни физически усилия, особено при изкопаване на изкоп върху тежки и плътни глинести и глинести почви.

За механизирано изкопаване на окопи за водопроводи се използва багер, монтиран на трактор или мини-тракторен изкоп – специален нож, който ви позволява да правите тесни и дълбоки канавки.

Механизираните изкопи се използват при изкопаване на изкопи с голяма дължина над 10 метра на места с нормални входове и достатъчно място за работа на оборудването.

Предимства на механизираните канали

  • Минимално количество изкопни работи – този метод извлича минималното количество почва, което води до най-тясната канавка, в която е добре положен водопроводът;
  • Кратко време за изпълнение – използването на специално оборудване ви позволява да изкопаете изкоп много бързо, като по този начин не забавяте по-нататъшната работа по полагане на водопровод и свързването му с водоснабдителен източник.
  • евтиност – в сравнение с ръчното копаене, използването на оборудване ще струва няколко пъти по-евтино;
  • Невъзможност за използване на места с ограничено пространство, например в малка селска къща с малък заден двор.

Пробиване на пътя за водоснабдяване

При изграждането на частна къща, вила или лятна вила, с малко количество работа, е по-изгодно бързо да изкопаете изкоп за водоснабдяването със собствените си ръце, без да прибягвате до услугите на скъпо оборудване и специалисти. Този процес се състои от следните стъпки:

  • маркиране на контура на изкопа с помощта на колове и найлонов шнур;
  • отстраняване на плодородния почвен слой и съхранението му на разстояние най-малко 1 метър от ръба на канавката;
  • изкопаване на подлежащите почвени слоеве и полагането им отделно от плодородния слой;
  • покриване на почвата, извадена от изкопа, с полиетиленово фолио, за да се предотврати отмиването й и намокрянето й в дъжда;
  • Укрепване на стените на канавката с дъски и дистанционери, за да се избегне разпадането им.

При полагане на водопроводи под асфалтов или черен път се извършва „пункция“. За да направите това, е необходимо да изкопаете два окопи от двете страни, с 1,5-2 метра повече от ширината на пътното платно. След това в стръмната стена на канавката, граничеща с пътя, се вкарва стоманена тръба с заострен край. С тази тръба, с удари на противоположния край с чук, почвата под пътя се пробива („пробива“), без да се извършват трудоемки и скъпи земни работи. По подобен начин се пробива основата на къща, която е строена дълго време.

Цена на линеен метър копаене за водопроводи

Средната цена на метър изкопаване на изкоп за водопровод от изпълнители, участващи в това, зависи от използвания метод:

При ръчно изкопаване на канавка за водопровод, линеен метър на дълбочина 130-150 ще струва **** лев.

Цената за механизирано изкопаване с помощта на багер или изкоп варира от 1 до *** 10 лев за ***-часов ден работа на оборудването. Тази ставка включва разходите за гориво, изразходвано от оборудването, неговата амортизация, заплатите на оператора, както и печалбата.

Изкопаването на изкоп от водоизточник до жилищна сграда не изисква специални познания. Всеки човек може да свърши тази работа сам. За да направите това, ще ви трябват само най-общите познания за характеристиките и нюансите на такава работа. Но ако все още не сте уверени в способностите и знанията си, най-добрият изход е да потърсите услугите на професионални специалисти.

Тут Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж

Град Айтос канавокопатель, Аксаково канавокопатель , Албена канавокопатель , Антоново канавокопатель , Априлци канавокопатель , Ардино канавокопатель , Асеновград , Ахелой , Ахтопол канавокопатель , Балчик канавокопатель , Буркан канавокопатель , Банско канавокопатель , Баня (село) канавокопатель , Батак Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Батановци канавокопатель , Белене , Белица , Белово канавокопатель , Белоградчик канавокопатель канавокопатель , Белослав канавокопатель , Берковица канавокопатель , Благоевград канавокопатель , Бобов дол , Бобошево , Божурище , Бойчиновци , Болярово , Боровец на изкоп , Ботевград Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Брацигово , Брегово Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Брезник , Брезово канавокопатель , Брусарци , Бургас канавокопатель , Бухово , Българово , Бяла , Бяла Слатина на изкоп , Бяла черква на изкоп , Варна Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Велики Преслав , Велико Търново Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Велинград , Ветово Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Ветрен канавокопатель , Видин , Враца , Vılčedrym , Вълчи дол , Върбица , Вършец , Габрово , Генерал Тошево , Главиница , Глоджево на изкоп , Годеч на изкоп , Горна Оряховица , Гоце Делчев Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Грамада канавокопатель , Гуланци Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Гурково канавокопатель , Гилибово , Две могили , Дебелец на изкоп , Девин на изкоп , Девня на изкоп , Джебел на изкоп , Димитровград на изкоп , Димово на изкоп , Добринище Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Добрич на изкоп , Долна баня на изкоп , Долна Метрополия на изкоп , Долна Оряховица , Долни Дибник канавокопатель , Долни чифлик канавокопатель , Доспат , Драгоман , Дряново на изкоп , Дулово на изкоп , Дунавци на изкоп , Дупница на изкоп , Дилгопол , Елена , Елените , Елхово , Етрополе , Завет , Златни пясъци канавокопатель , Златарица , Златица канавокопатель , Златоград Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Ивайловград , Игнатиево , Искър , Исперих , Ихтиман канавокопатель , Каблешково , Каварна , Казанлък , Калофер , Камено , Каолиново , Карлово , Карнобат , Каспичан , Кермен , Килифарево , Китен , Клисура , Кнежа канавокопатель , Козлодуй , Койнаре , Кошарица канавокопатель , Константин и Елена Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Костенец , Костинброд , Котел , Кочериново , Кресна , Криводол , Крещя , Крумовград , Кубрат Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Ямбол , Кула , Куклен , Кърджали , Кюстендил , Левски , Летница , Ловеч Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Лозенец , Лост , Лук , Бастс , Любим , Лясковец Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Мадан канавокопатель , Маджарово , Малко Търново , Мартин , Мездра , Мелник , Meritschleri , Мизия , Проход Момин , Момчилград , Монтана , Миглиж , Неделино , Несебър Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Николаево канавокопатель , Никопол Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Нова Загора , Нови Искър канавокопатель , Нови пазар канавокопатель , Преглед на изкоп , Омуртаг канавокопатель , Опака канавокопатель , Оряхово Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Павел баня , Павликени , Пазарджик на изкоп , Панагюрище , Перник , Пампорово , Петрич , Пещера , Пирдоп канавокопатель , Плачкивци , Плевен канавокопатель , Плиска на изкоп , Пловдив Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Полски Тримбес , Поморие , Попово , Пордим на изкоп , Правец на изкоп , Приморско , Провадия Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Първи май , Раднево , Радомир Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж , Разград , Разлог , Равда , Раковски , Рила , Роман , Рудозем Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Русе , Градина , Самоков , Сандански канавокопатель , Сапарева баня , Свети Влас , Свиленград на изкоп , Свищов Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж , Своге , Севлиево канавокопатель , Сеново Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Септември Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Силистра канавокопатель , Симеоновград , Симитли , Славяново , Сливен , Сливница , Синеморец , Смолян , Смядово , Созопол Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Слънчев бряг канавокопатель , София канавокопатель Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Средец канавокопатель , Стамболийски , Стара Загора , Сентелица канавокопатель , Стралджа , Стрелча , Суворово , Сунгурларе , Сухиндол , Изключване на изкоп , Сирница на изкоп , Твирдица на изкоп , Тервел Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Тетевен канавокопатель , Тополовград на изкоп , Троянски на изкоп , Трън на изкоп , Тръстеник , Трявна , Тутракан Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Търговище на изкоп , Угирчин на изкоп , Хаджидимово , Харманли , Хасково , Хисаря , цар Калоян , Царево , Чепеларе , Червен бряг , Черноморец на изкоп , Чипровци на изкоп , Чирпан на изкоп , Шабла на изкоп , Шивачево Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж, Шипка на изкоп , Шумен на изкоп , Ябланица на изкоп , Якоруда Копаене с изкоп, резачка за почва, траншея за водопроводи, газови тръби, кабели и дренаж